Wydanie nr: 4 (207) LIPIEC 2022
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina KleczewNatalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w KleczewieJAWI

"Ludzie naszych czasów" - Sylwetka Miesiąca | Lipiec 2022 roku

Na stronie tej przedstawiamy Państwu, naszym Czytelnikom sylwetki osób, które swoją działalnością i dotychczasowymi osiągnięciami wpisują się na honorową listę współczesnych Europejczyków rozumiejących wyzwania, jakie przed nami wszystkimi stawia dokonująca się transformacja gospodarcza, cywilizacyjna i kulturowa Polski, Europy i świata.

Oto oni:

Dr Alina Kubik - skrzypaczka, kompozytorka...

Alina Kubik jest doktorem sztuk muzycznych w dyscyplinie artystycznej kompozycji i teorii muzyki, obecnie pracuje na stanowisku adiunkta w Instytucie Kompozycji i Teorii Muzyki Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. Alina Kubik jest absolwentką Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Nowowiejskiego w Szczecinie, gdzie od najmłodszych lat, grając na skrzypcach, uczestniczyła w projektach Polsko-Niemieckiej Młodzieżowej Orkiestry POMERANIA (początkowo będąc jednym z najmłodszych jej wykonawców).

Alina Kubik Poznańską Akademię Muzyczną ukończyła w klasie kompozycji prof. G. Pstrokońskiej-Nawratil (2009) oraz w klasie dyrygentury symfonicznej prof. M. Sompolińskiego (2012). Kompozycji uczyła się również u prof. J. Astriaba, prof. L. Zielińskiej i dr hab. M. Kędziory). Doktorat, którego treścią była opera pt. „Faust” do tekstu L. Kołakowskiego, obroniła na Wydziale Kompozycji, Dyrygentury, Teorii Muzyki i Muzykoterapii Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu (2017). Tworzy muzykę różnych kategorii, m. in. tzw. poważną, rozrywkową, teatralną, wokalną i wokalno-instrumentalną do tekstów sakralnych i świeckich oraz instrumentalną na różne obsady - solowe, kameralne i orkiestrowe.

Dr Alina Kubik jest laureatką nagród i wyróżnień kompozytorskich, m. in. za projekty artystyczne zrealizowane w Centrum Sztuki Dziecka w Poznaniu: Pająk. Odgłosy nocy i „Kulu-lulu”, w roku 2009 zdobyła III Nagrodę w konkursie Wrocławskiej Opery Kameralnej Leopoldinum za operę Magiczne Kredki. Opera o komputerach, do której sama napisała również libretto. Wyróżnienie za utwór pt. Divertimento na smyczki Alina Kubik otrzymała z rąk prof. Krzysztofa Pendereckiego w IV Konkursie Kompozytorskim Jego imienia w ramach 7. edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego NDI Sopot Classic w 2017 roku.

Działalność Dr Aliny Kubik jako performera doceniona została Nagrodą Artystyczną im. Rektora Uniwersytetu Artystycznego za performance „Kobieta uskrzypcona” (2009) - nagroda przyznana m. in. przez prof. Ewę Wycichowską. Żartobliwym akcentem była nagroda otrzymana w krakowskim konkursie (2017) na dzwonek na telefon za miniaturę The smile of the moon.

Zagraniczne studia w ramach stypendium Socrates-Erasmus kompozytorka odbyła w Universität für Musik und Darstellende Kunst w Grazu (gdzie w zakresie kompozycji uczyła się u P. Billone i G. F. Haasa, a lekcje dyrygentury pobierała u Edo Micica). Kolejne wyjazdy zagraniczne wiązały się już z prezentacją polskiej muzyki współczesnej kompozytorów poznańskich, wykładowców poznańskiej Akademii Muzycznej jako gest lokalnego patriotyzmu wobec Kompozytorów związanych z Akademią i propagowanie polskiej muzyki zagranicą. Referaty na temat dzieł muzycznych wygłasza kompozytorka również w Polsce podczas ogólnopolskich i międzynarodowych konferencji. Działania edukacyjne w zakresie kompozycji i improwizacji zrealizowała do tej pory m. in. w Norwegii (Stavanger Musikkskole), Hiszpanii (Conservatorio Superior de Música de Canarias w Las Palmas), Włoszech (Conservatorio di Musica Santa Cecilia w Rzymie) i Grecji (Ionian University, Department of Music Studies, Korfu).

Utwory Aliny Kubik, oprócz rodzinnego kraju, zabrzmiały m. in. w Wenecji, Grazu, Londynie i Tel Awiwie. Jednym z multidyscyplinarnych projektów artystycznych, powierzonych pamięci wspaniałego Artysty i Polityka - Ignacego Jana Paderewskiego jest tryptyk TRZY PRELUDIA DO SONATY ŚWIATŁA – TRYPTYK LITERACKO-MUZYCZNY. Cykl ten jest częścią Światowego Projektu "Poezja dla Kultury Godności”. Do trzech wierszy autorstwa Dominika Górnego kompozytorka zakomponowała warstwę video (od nagrań do montażu) oraz skomponowała muzykę. Premiera Tryptyku obyła się 15. maja 2021 r. z okazji Interdyscyplinarnej Konferencji pt. “IGNACY JAN PADEREWSKI: ARTYSTA – DEMOKRATA – POLITYK - Ojcu Niepodległości w 230. rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja i setną rocznicę uchwalenia Konstytucji Marcowej” w Londynie na Polskim Uniwersytecie na Obczyźnie. Inne utwory z dedykacjami pełnymi wdzięczności Ludziom Zasłużonym Polsce to Poemat Poznański na orkiestrę smyczkową i perkusję pamięci Powstańców Wielkopolskich z roku 2019 (premiera w Auli Nova, 23 stycznia 2020 roku) oraz Rapsodia polska na orkiestrę smyczkową z roku 2017 (premiera w Auli Nova, 12 kwietnia 2020 roku).

Tylko w roku 2022 utwory Aliny Kubik wykonywane były przez różnorodne obsady wykonawcze - od uczniów szkół podstawowych, studentów po wykładowców, od solowych recitali, przez szkolne uroczystości i  konferencje (w Polsce i zagranicą) po międzynarodowe festiwale (poznański zespół In Affecto, którego występ otwierał tegoroczny, XXVIII Festiwal Muzyki Jednogłosowej w Płocku, swój repertuar rozpoczynał i kończył właśnie utworami Aliny Kubik - Bagatelą nr 9 - Wacławianą, małą fantazją na temat Już się zmierzcha Wacława z Szamotuł na fidel oraz Kwiatową suitą na fidel i bas do słów Dominika Górnego.

Jako pracownik Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu i w roli opiekuna Koła Artystycznego-Naukowego Studentów kierunku Wokalistyka Ars Vocalis kompozytorka zorganizowała wraz ze studentami Noworoczny Koncert Pamięci Powstańców Wielkopolskich, podczas którego zabrzmiały m. in. pieśni kompozytorów polskich oraz specjalnie napisany przez jednego ze studentów w ramach zajęć improwizacji (prowadzonych przez dr Kubik) polonez na fortepian. Koncert upubliczniany był trybie live streaming na kanale internetowym Akademii. W lutym 2022 roku dr Alina Kubik wraz z Miłoszem Lewandowskim, prof. Marcinem Murawskim i jego studentami nagrali płytę z muzyką na altówkę i fortepian. Płyta ukaże się wkrótce nakładem Wydawnictwa Akademii Muzycznej im. I. J. Paderewskiego w Poznaniu. (Na zdjęciu Alina Kubik przy fortepianie )

Jeszcze przed ukazaniem się płyty, doceniony został jeden z utworów na niej nagranych (Tango fra-moll - Framgo), który wzbudził entuzjazm wśród słuchaczy Radia Afera (Dr Alina Kubik była gościem specjalnym jednego z wydań Audycji Muzyka Aferalna prowadzonej przez Barbarę Szczepanik i Błażeja Wasiaka). Wyjątkowym zjawiskiem wydaje się być improwizacja Aliny Kubik wykonywana przez nią na skrzypcach, m. in. do poezji czy malarstwa. Stosowany tutaj sposób gry, kształtowanie mikro- i mikroformy kompozytorka określa jako muzykę intelektualną. Muzyka wraca do swojego źródła określonego przez Emmanuela Kanta? Być może jest to muzyka słów bez liter, jednak pełna znaczeń, brzmienia,  wyważona i ekspresyjna, milcząca i śpiewająca. Trochę jak pieśń bez słów, trochę jak recytatyw. Ta muzyka wydaje się być jak filozoficzne rozważanie angażujące intelekt drogą elementów muzycznych - diastematyką, rytmiką, dynamiką i artykulacją. Ten „nurt” jej działalności pochodzi z jej pomysłów jeszcze z dzieciństwa, jednak dość niedawno przyszedł czas na jego rozwijanie.

11 maja 2022 roku w ramach VI Międzynarodowego Forum Altówkowego odbył się monograficzny koncert Dr Aliny Kubik, podczas którego została odznaczona Medalem Młodego Pozytywisty nadawanym przez Kapitułę Towarzystwa im. Hipolita Cegielskiego.   

 


wersja do druku


Witryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem