Wydanie nr: 1 (186) STYCZEŃ 2020
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina Kleczew

Natalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w Kleczewie

JAWI

Gmina Stęszew - Perła Wielkopolski...

Stęszew to malowniczo położone miejsce, które zachwyca krajobrazem i zapewnia spokojne życie, ale także daje duże możliwości inwestycyjne. Gmina położona jest 24 kilometry od Poznania i w naturalny sposób łączy tradycję z nowoczesnością. Jej powierzchnia zajmuje 17 522 ha, na których zamieszkuje prawie 15 tys. osób. Należy ona do gmin średniej wielkości w województwie wielkopolskim. Bliskość Poznania oraz korzystne położenie przy drogach: krajowej nr 5- prowadzącej do Wrocławia i nr 32- do Zielonej Góry oraz budowany właśnie odcinek drogi ekspresowej S5, przebiegający przez gminę, a także walory krajobrazowe i infrastrukturalne sprawiają, że jest ona bardzo atrakcyjnym terenem. Swoją urodę zawdzięcza przede wszystkim aż dziewięciu jeziorom oraz lasom, których część objęta jest Wielkopolskim Parkiem Narodowym.

Gmina Stęszew zachowała swój rolniczy charakter. Na jej terenie szybko przybywa liczba nowych podmiotów gospodarczych, rozwija się przemysł i handel. Obszar jest w pełni zwodociągowany i zgazyfikowany, posiada też sieć połączeń telefonicznych i internetowych wraz z liniami światłowodowymi. Ciągłej rozbudowie podlega też gminna sieć kanalizacyjna. Funkcjonują dwie nowoczesne oczyszczalnie ścieków. Bardzo aktywnie rozwija się budownictwo domów jednorodzinnych, co świadczy o tym, że coraz więcej osób znajduje tu spokojne miejsce do życia – mówi Włodzimierz Pinczak, Burmistrz Gminy Stęszew – na zdjęciu .

Inwestycje i gospodarka gminy  

Gmina Stęszew to nie tylko teren pełen atrakcji turystycznych, ale także doskonałe miejsce dla inwestycji. Już od początku lat 90-tych nastąpił tu szybki rozwój infrastruktury. Ciągłej rozbudowie podlegają gminne wodociągi oraz sieć kanalizacyjna. Priorytetowym zamierzeniem jest skanalizowanie wszystkich gminnych miejscowości.

Efektem ciągłych inwestycji jest funkcjonowanie na terenie gminy dwóch nowoczesnych oczyszczalni ścieków w miejscowościach Strykowo i Witobel. Od 1999 roku istnieje w gminie sieć gazociągowa. Ciągle aktualną kwestią są remonty gminnych dróg (nawierzchnie, chodniki, lampy oświetleniowe), które odbywają się sukcesywnie na terenie całej gminy. Poza tym gmina przeznacza każdego roku znaczne środki finansowe na remonty w szkołach, na budowy boisk szkolnych, zapleczy sportowych, pracowni komputerowych itd.

Wszystkie prowadzone inwestycje są bardzo kosztowne, dlatego też gmina stara się wykorzystywać możliwości pozyskania dodatkowych funduszy ze środków unijnych i krajowych. Jedną z większych, zrealizowanych w ostatnim czasie jest budowa hali widowiskowo- sportowej. Hala widowiskowo- sportowa zlokalizowana jest przy ul. Poznańskiej 22a w Stęszewie. Jej całkowita kubatura wynosi 18.926,26 m3. Budynek posiada zespół pomieszczeń o funkcji rekreacyjnej i administracyjnej wraz z niezbędnym zapleczem technicznym i higieniczno-sanitarnym, magazyny, kompleksy szatni itd.

Z każdym rokiem przybywa nowych inwestorów, w tym podmiotów zagranicznych, którzy skorzystali z ciekawej oferty gminy. Korzystają oni z udogodnień przygotowanych przez gminę. Należą do nich m.in.: tereny inwestycyjne położone w korzystnej lokalizacji, zwolnienia podatkowe dla inwestorów oferujących nowe miejsca pracy, pomoc kompetentnych osób przy pozyskiwaniu kompletnie uzbrojonych terenów itd.

Przybywa także osób, które właśnie tutaj znalazły pełne uroku miejsca do zamieszkania. Gminne miejscowości to piękne tereny, których atrybuty powodują, że dobrze się tu mieszka, pracuje i wypoczywa.

Turystyka i rekreacja


Lokalne środowisko przyrodnicze – jeziora, lasy, obszar Natury 2000 i Wielkopolski Park Narodowy znajdujące się na terenie gminy Stęszew sprzyjają rozwojowi sieci usług turystyczno-rekreacyjnych. Oferta bazy noclegowo-restauracyjnej jest bardzo szeroka. Znajduje się w niej m.in. kilka zabytkowych zamków i pałaców. Dwa ośrodki wypoczynkowe nad jez. Lipno i Strykowskim oferują różnego rodzaju atrakcje sportowe. Na szczególną uwagę zasługuje Wake City nad jez. Lipno w Stęszewie – miejsce, w którym stworzono jeden z najlepiej zorganizowanych wyciągów wakeboardingowych, które wyposażone jest w szatnie z prysznicami, bar, kawiarnię oraz wypożyczalnię sprzętu. ( Na zdjęciu fragment Krajobrazu Wielkopolskiego Parku Narodowego.)   

Gmina Stęszew zapewnia również wspaniałe warunki do pieszych i rowerowych wycieczek. Ciągle rozwija się sieć ścieżek rowerowych oraz edukacyjno-przyrodniczo-kulturowych, prowadzących do ciekawych miejsc; takich jak np.: „Źródełko Żarnowiec”, położone w okolicach miejscowości Tomice, z którego bije krystalicznie czysta woda. Zwiedzać można też ciekawe architektonicznie budynki oraz liczne zabytki architektury sakralnej. Należą do nich np.: Kościół p.w. św. Trójcy w Stęszewie (barokowy, z renesansowymi ołtarzami bocznymi), pochodzący z XVIII w. budynek podcieniowy (najstarszy z zachowanych w Stęszewie, obecnie siedziba Muzeum Regionalnego), barokowy kościół w Tomicach, wzniesiony ok.1770 r. (obok niego wznosi się dzwonnica z zabytkowymi dzwonami, a nieco dalej dziewiętnastowieczny wiatrak),  XIX wieczny dwór oraz folwark zachowane we wsi Trzebaw. Wymienione zabytki to tylko niektóre z licznych, godnych uwagi miejsc w gminie Stęszew. A Wielkopolski Park Narodowy o powierzchni 7 619 ha zapewnia wspaniałe warunki do pieszych i rowerowych wycieczek oraz turystyki wodnej, na trzech z dziewięciu jezior.

Atrakcyjne położenie gminy daje także impuls do rozwoju działalności usług hotelarskich. Wiele zabytkowych pałaców, które zaadaptowane zostały na luksusowe hotele przyciąga turystów zarówno z kraju jak i z zagranicy. Poza hotelami na terenie gminy znajduje się także wiele moteli oraz innych ośrodków zapewniających zaplecze noclegowe i gastronomiczne.

Każdego roku powstają nowe obiekty sportowe, boiska, siłownie plenerowe, place zabaw i in. O zapewnienie atrakcji sportowych dbają również gminne kluby sportowe. Zrzeszone w nich osoby mogą m.in. grać w piłkę nożną, hokeja na trawie czy siatkówkę. Wielbiciele bardziej statycznych sportów spotykają się na zawodach wędkarskich czy turniejach szachowych.

Nieprzeciętne walory przyrodnicze, atrakcje turystyczne to tylko niektóre z walorów, które sprawiają, że gmina Stęszew to miejsce godne odwiedzenia i poznania.

Dodatkową atrakcję stanowią organizowane imprezy cykliczne- charakterystyczne dla gminy Stęszew. Należą do nich m.in.: coroczne obchody Święta Stęszewa, Dożynki, rajdy rowerowe czy pożegnanie lata. ( St ).


 


Przedruki tekstów tylko po uzyskania zgody redakcji EuroPartnerWitryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem