Wydanie nr: 5 (183) WRZESIEŃ 2019
ISSN 1643-0883 | RPR 1392
Pomnik Paderewskiego

Uniwersytet im.Adama Mickiewicza

Gmina Kleczew

Natalii Drukarnia Etykiej

Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowe w Kleczewie

JAWI

Drony na UAM...

Centrum Dronów planuje stworzyć Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Będzie to pierwsze takie centrum na polskiej uczelni. Na początek, w ramach pozyskanego grantu Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu kupi kilka najwyższej jakości dronów. Zostało już przeszkolonych wykładowców, których zadaniem będzie nauka studentów. Wykorzystamy doświadczenia najlepszych amerykańskich uniwersytetów, które prowadzą od prawie 10 lat podobne centra przydatne do celów dydaktycznych, jak i szkoleniowych – mówi dr hab. Adam Szymaniak z WNPiD UAM.  W nadchodzącym roku akademickim warsztaty dronów zostaną wpisane w programy nauczania na kilku kierunkach prowadzonych na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa. (M.in. bezpieczeństwo narodowe, oraz Zarządzanie całym  państwem, także Dziennikarstwo i komunikacja społeczna). Warsztaty będą miały charakter praktyczny – większość godzin przeznaczona zostanie na naukę latania, na początek na profesjonalnych symulatorach lotów, później na zakupionych przez UAM dronach.

Studenci po ukończeniu warsztatów będą mogli podejść do certyfikacji: VLOS – Visual Line of Sight, czyli loty dronem w zasięgu wzroku, BVLOS – Beyond Visual Line of Sight, czyli loty dronem poza zasięg wzroku. Drony można wykorzystywać np. w dziennikarstwo do przekazania obrazu z innej perspektywy, jak i do działań militarnych oraz pozamilitarne (np. akcje ratowniczo – poszukiwawcze czy monitorowanie terenu). Warto dodać, że w minionym roku akademickim także studenci Wydziału Historycznego UAM mieli możliwość udziału w szkoleniach z obsługi dronów, które odbywały się w ramach projektu Humaniści – Profesjonaliści. (Źródło UAM)  


Przedruki tekstów tylko po uzyskania zgody redakcji EuroPartnerWitryna, na której się znalazłeś wykorzystuje pliki cookies, dalsze korzystanie z niej oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji znajdziesz w Polityce Prywatności.

Tak, rozumiem